Dle platných předpisů existují v případě ohrožení povodněmi dva druhy poplachových signálů - signál oznamující poplach a signál jeho zrušení. Signálem vyhlášení poplachu je modulovaný zvuk sirény po dobu tří minut doprovázený trojitým slovním hlášením „Pozor! Pozor! Pozor! Vyhlašuji poplach (s danou příčinou nebo typem poplachu)“. Signálem pro zrušení poplachu je zase nepřetržitý zvuk sirény po dobu tří minut, rovněž třikrát opakující slovní hlášení "Pozor! Pozor! Pozor! Ruším poplach (s danou příčinou nebo typem poplach)".
Tváří v tvář povodňovému riziku je klíčové sledovat aktuální předpověď, hydrologická a meteorologická hlášení a výstrahy vydávané Ústavem meteorologie a vodního hospodářství . Okamžitě zakročte, abyste ochránili sebe, své blízké a svůj majetek. Prvním krokem by měla být přeprava dětí a starších osob na bezpečné místo, např. Zajistěte, aby každý člen rodiny, zejména děti, věděl, co má dělat v případě povodní – stanovení kontaktních metod, evakuačních tras a místa setkání v případě odloučení.
Důležité:
Zabezpečení majetku
Pro ochranu majetku před účinky povodní by měly být cenné předměty přesunuty do vyšších pater budovy. Ujistěte se, že je váš mobilní telefon plně nabitý a poskytněte mu další zdroj energie v podobě powerbanky. Na bezpečném místě shromažďujte léky, doklady totožnosti, cennosti, peníze, nemovitosti a obchodní dokumentaci a také pojistky. Vozidla umístěná na pozemku by měla být přemístěna do míst, kde nehrozí záplavy. Pokud je nelze evakuovat, odpojte baterii, abyste předešli riziku zkratu nebo poškození elektrické instalace. Zabezpečte nemovitost pytli s pískem.
Farmářské přípravky
Tváří v tvář hrozbě povodní by zemědělci měli podniknout řadu opatření na ochranu hospodářských zvířat a zabezpečení farmy. V první řadě připravte své mazlíčky na evakuaci, včetně rozhovoru se sousedy o pomoci s nakládáním. Krmivo pro zvířata přemístěte do míst, kde nehrozí záplavy. Při zvažování evakuace zvířat pamatujte, že jde o mnohem složitější a časově náročnější úkol než evakuace lidí. Plovoucí technika používaná hasičskými sbory a armádou často není uzpůsobena pro přepravu velkých zvířat. Kromě toho zabezpečte nebezpečné látky, jako jsou pesticidy, insekticidy, barvy, laky, rozpouštědla a další chemikálie, a také nádrže na olej a palivo.
Postup při evakuaci
Pokud je nutná evakuace, řiďte se především pokyny záchranných složek. Před odchodem z domova nezapomeňte uzavřít vodovodní a plynové kohoutky a odpojit elektřinu. Oblečte se do oblečení, které poskytuje dostatečnou ochranu, jako je bunda a boty se silnou podrážkou. Pokud se rozhodneme pro evakuaci individuálně, měli bychom cestovat s rodinou jedním autem, abychom minimalizovali riziko rozchodu. Připnout karty na oblečení dětí s jejich osobními údaji a kontaktními údaji jejich opatrovníka, které je chrání před poškozením a odtržením.
Pokud se někdo rozhodne zůstat doma, přesuňte se do vyššího patra budovy. Pořiďte si bateriově napájené rádio na frekvenci vaší místní stanice, abyste získali nejnovější informace o situaci a o tom, co dělat. Je třeba se přísně vyhýbat kontaktu s povodňovou vodou, protože může být kontaminována chemikáliemi, potoky nebo jinými nebezpečnými látkami, včetně patogenních bakterií. Nedotýkejte se mokrých elektrických zařízení kvůli riziku úrazu elektrickým proudem.
Signalizace potřeby pomoci
Pokud potřebujete pomoc, můžete pověsit vlajku nebo kus látky ve vhodné barvě:
- bílá - potřeba evakuovat
- červená - potřeba lékařské péče
- modrá - potřeba jídla nebo léků
Obsah pohotovostního batohu
Vládní bezpečnostní středisko doporučuje připravit si předem evakuační batoh obsahující to nejdůležitější a potřebné. Měl by mimo jiné obsahovat:
- bateriové rádio a náhradní baterie,
- baterka na baterie,
- nejdůležitější dokumenty (občanský průkaz, doklady o nemovitostech, lékařské informace, firemní dokumenty atd.),
- příbory,
- pláštěnka,
- lékárnička s jednotlivými léky,
- pískat,
- zapalovač nebo zápalky,
- dýchací/ochranné masky,
- mapa s místními silnicemi, kompas, kompas,
- otvírák na konzervy,
- jídlo na 2 dny,
- nůž, tužka, zápisník,
- spací pytel,
- pytle na odpadky,
- výměna oblečení, osobní hygiena,
- mýdlo, dezinfekční gel,
- kleště, vícenářadí,
- hotovost v malých nominálních hodnotách,
- filtrační láhev s novým filtrem,
- gumičky, provázky, svorky.
Předběžná příprava takového batohu umožní rychlou a efektivní evakuaci v případě povodňové hrozby.
Shrnutí
Efektivní příprava na povodeň a vhodná reakce na hrozbu jsou klíčové prvky zajišťující bezpečnost a minimalizaci ztrát. Sledování zpráv, zabezpečení majetku, příprava evakuačního plánu a vytvoření nouzového batohu jsou zásadní akce, které by měly být provedeny předem. Pouze díky systematickým přípravám se můžete spolehnout na to, že krizi přežijete efektivně a bezpečně.
Důležitá oznámení: