Věděli jste, že... Papírovému kelímku trvá v průměru asi 6 měsíců, než se rozloží, bohužel některé z nich jsou pokryty plastem, a proto je nelze recyklovat.
I přes svůj nenápadný vzhled skrývají papírové kelímky mnohá tajemství. Každý z nás se s nimi setkal, ale asi jen málokoho někdy napadlo, odkud se vzali a jaká je jejich historie. Nyní, když jsou proekologická hnutí všude, jsou papírové kelímky ještě slavnější, ale je to tak?
Historie papírových kelímků.
Papírové kelímky se poprvé v historii objevily v císařské Číně. Používaly se k podávání čaje hostům a byly konstruovány v různých velikostech, barvách a vzorech. O existenci papírových kelímků v této době svědčí popis pozůstalosti jisté čínské rodiny.
Kvůli obavám o veřejné zdraví byl vyvinut moderní papírový kelímek. Na počátku 20. století bylo běžné pití ze školních kohoutků, sudů a vodních zdrojů. Po pečlivém výzkumu biologů se obavy výrazně zvýšily. Poté byly zavedeny příkazy a zákazy k zajištění hygieny při používání veřejných prostranství. Papírové kelímky se ze zdravotních důvodů používaly i v nemocnicích, čímž se také snížily náklady na používání a dezinfekci brýlí.
Velkým průlomem v tomto ohledu bylo rozhodně vytvoření pohárů Dixie. Bostonský právník se velmi bál bakterií, a tak vyvinul ledem chlazený prodejní automat, který prodával vodu v papírových kelímcích na jedno použití. Pro společnost Dixie Cup to byl skvělý začátek.
Poté začali vytvářet reklamy, aby přesvědčili lidi, aby používali papírové kelímky „jen pro vás“.
Boj mezi papírem a plastem
Většina papírových kelímků je navržena tak, aby se jednou použily a pak se vyhodily, to platilo již dlouho, ale s věkem a pokrokem se objevily nápady a metody, jak papírové kelímky správně zlikvidovat. Navíc byl pro papírové kelímky vyvinut nový povlak, díky kterému jsou recyklovatelné.
Inventář životního cyklu porovnávající papírové a plastové kelímky ukazuje dopad obou na životní prostředí bez jasného vítěze. Polyethylen je nátěr na papírových kelímcích na bázi ropy, který může zpomalit biodegradaci papíru, který pokrývá.
Důležitým prvkem jsou také víčka, mnozí z nás se pravděpodobně setkali s paradoxem papírového kelímku a plastového víčka, horké nápoje prodávané v papírových kelímcích lze vybavit plastovou vložkou, která udrží teplotu nápoje a zabrání rozlití.
Papírové kelímky a ekologie? Chodí spolu?
Papírové kelímky byly zavedeny jako kelímky šetrné k životnímu prostředí. Cena těchto kelímků je vyšší než kelímků z polystyrenu. Mohou však přenášet teplo do ruky. Ve vnitřní vrstvě těchto košíčků je použit polyetylen. Tato vrstva slouží k izolaci a může zvýšit odolnost papírových kelímků .
Biologicky rozložitelný kelímek je vyroben z obnovitelných surovin, jako je kukuřičný škrob. Na rozdíl od styrenových, plastových a papírových kelímků se biologicky rozložitelné kelímky v prostředí rozkládají. Biologicky rozložitelné kelímky se vyrábí po celém světě. Biologicky rozložitelné papírové kelímky se za vhodných podmínek (teplota, vlhkost a přítomnost mikroorganismů) v přírodě rozkládají po dobu 6 měsíců.
Chcete se dozvědět více o papírových kelímcích a další? Klikněte zde!