Víš, že…
První komerční mikrovlnka byla vysoká 165 cm a vážila 338 kg! Těžko si představit, že by taková mikrovlnka stála na lednici v naší kuchyni.
Mikrovlnná trouba je nepostradatelným prvkem kuchyňského vybavení, ale mnoho z nás si klade otázku, co v ní můžeme ohřát. Zásobníky papíru ? Nebo snad skleněné a keramické nádobí? Rozptýlíme všechny pochybnosti.
Žijeme stále rychleji a nechceme zbytečně ztrácet čas stáním nad sporákem, proto jsou mikrovlnky tak oblíbené – na ohřátí hotového pokrmu stačí jen pár minut.
Co můžeme ohřívat v mikrovlnné troubě?
Možná vás překvapí, kolik věcí lze bezpečně ohřát v mikrovlnné troubě. Ačkoli byste si měli pro jistotu zkontrolovat štítky nebo návody, následující materiály lze obvykle použít v mikrovlnné troubě.
- 1. Papír a papírové tácky - za předpokladu, že nejsou ničím zdobené nebo voskované.
- 2. Sklo a keramika- Skleněné a keramické nádobí je obvykle bezpečné pro použití v mikrovlnné troubě, ale existují výjimky, jako je křišťál a některá ručně vyráběná keramika. Pokud jde o skleněné nebo keramické talíře, misky, šálky, hrnky, mísy na míchání nebo zapékací misky, měli byste být čistí, pokud na nich nejsou žádné kovové barvy nebo intarzie.
- 3. Plast – Většinu plastových nádob lze bezpečně používat v mikrovlnné troubě, ale stejně jako u papírových tácků existují výjimky. Ujistěte se, že výrobce umožňuje ohřívání nádob v mikrovlnné troubě, nepoužívejte jednorázové plasty, jako jsou ty, které se používají na tvaroh a jiné potravinářské výrobky.
- 4. Papírové utěrky – Lze je použít k přikrytí jídla, aby se zabránilo jeho potřísnění při ohřívání, ale nepoužívejte recyklované papírové utěrky, papírové utěrky s potiskem, papírová víčka a hnědé papírové sáčky, protože představují potenciální bezpečnostní riziko.
Co nedávat do mikrovlnky?
Už víte, že jídlo na papírových podnosech lze bezpečně ohřívat v mikrovlnné troubě, ale existují i materiály, které by se tam rozhodně neměly dávat.
- 1. Kovové předměty - Kovové povrchy odrážejí mikrovlny, které zvyšují teplo uvnitř spotřebiče a mohou způsobit požár. Totéž platí pro hliníkovou fólii, pokud je fólie zmačkaná, může způsobit odlet elektrických jisker, což má za následek poškození kamen.
- 2. Pěnový polystyren – Některé typy polystyrenu lze bezpečně používat v mikrovlnné troubě, ale musí být řádně označeny. Pokud nevidíte štítek bezpečný pro mikrovlnnou troubu nebo si nejste jisti, jaký typ polystyrenu používáte, je nejlepší jej držet mimo mikrovlnnou troubu.
- 3. Karton – Když můžete ohřívat papírové tácky, proč byste neměli ohřívat karton nebo kartonové obaly? Karton může obsahovat lepidla, vosky a další materiály, které mohou představovat bezpečnostní riziko pro vás a vaši rodinu.
3. Karton – Když můžete ohřívat papírové tácky , proč byste neměli ohřívat karton nebo kartonové obaly? Karton může obsahovat lepidla, vosky a další materiály, které mohou představovat bezpečnostní riziko pro vás a vaši rodinu.
Než se rozhodnete ohřát jídlo v mikrovlnné troubě, vyplatí se přečíst si štítek na zadní nebo spodní straně nádoby nebo papírového tácku . Pokud však nepoznáte, z čeho je nádoba vyrobena, přeskočte ji. Vaše mikrovlnná trouba tak zůstane v dobrém stavu po mnoho let.
Chcete se dozvědět více o ekologických alternativách? klikněte zde